Hakkımızda

Simdo

SİMDO 2004 yılında Diyarbakır’da simit, dondurma üretimi ve satışı yapmak üzere kuruldu. Çok kısa bir süre içerisinde yoğun talep üzerine dondurma üretimine yeni yatırım kararı alarak 2009 yılında ilk temellerini attık.

Saf keçi sütü ve dağ salebi kullanarak ürettiğimiz dondurmamız müşteri tarafından beğeniyle tüketilmekte olup sektöre cesaretle daha büyük yatırım yapmamızı sağlamıştır. Daha sonra çeşitler arttırılıp bugün çubuklu dondurma üretim hattı kurulmasına kadar gelmiştir.

Firmamız büyümesini, kalite anlayışını bozmamasına ve müşteri güvenini kırmamasına borçlu olduğunun bilinciyle hareket ederek bundan sonraki üretim süreçlerinde de kalite ve hijyen standartlarını en üst seviyede tutacaktır.

Diyarbakır OSB de kurduğumuz yeni fabrikamız son model makineleri ve teknolojiye uygun dijital HACCP sistemi ile hijyen ve kalite standartları en üst sevide tutularak hem yurtiçi hem yurtdışı talepleri rahatlıkla karşılayabilecek kapasitededir.

Saf Keçi sütü ve dağ sahlebinden üretilen Maraş usulü dondurmalarımız ile hayatınıza tat katmak için her an buradayız.

Tatlı denilince ilk akla gelen Simdo’nun diğer bir ürünü olan Antep usulü baklavalarımızdır. Baklava üretiminde bizi özel kılan glikoz şurubu ve palm yağı içermeden, organik yağ kullanılarak üretim yapmamızdır.

Siz değerli müşterilerimize kaliteli Dondurma ve Baklava ile hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.